Menu

Diabetes Care

Diabetes I. typu

Diabetes I. typu je autoimunitné ochorenie. K autoimunitnému ochoreniu dochádza, keď sa organizmus bojujúci s infekciou (imunitný systém) obráti proti časti tela.

DiabetesV prípade diabetika, imunitný systém napáda a ničí beta bunky v slinivke brušnej, ktoré produkujú inzulín. Slinivka brušná tak vytvára menej inzulínu alebo ho nevytvára vôbec. Ak ste diabetik I. typu, musíte si denne po celý život aplikovať inzulín.

Ani v súčasnosti vedci presne nevedia, čo spôsobuje napadnutie beta buniek imunitným systémom, ale domnievajú sa, že určitú rolu môžu hrať autoimunitné, genetické a environmentálne faktory. Na Slovensku je diagnostikovaných diabetikov I. typu asi 8%. Tento typ sa vyskytuje najčastejšie u detí a mladých ľudí, ale môže sa objaviť v každom veku.

Symptómy DM I. typu sa zvyčajne objavia náhle, aj keď k deštrukcii beta buniek došlo už skôr. Príznaky môžu byť: väčší smäd, častejšie močenie, neustály hlad, úbytok hmotnosti, nejasné videnie, extrémna vyčerpanosť.

Ak nie je tento typ cukrovky diagnostikovaný a liečený inzulínom, môže chorý upadnúť do život ohrozujúcej kómy, známej ako diabetická ketoacidóza.

Zdroj: Informácie publikované National Institute of Diabetes and Digestive Kidney Diseases


Dôležité upozornenie: Poskytnuté informácie sú určené pre všeobecný prehľad a neslúžia ako náhrada za lekársku diagnózu alebo liečbu odborným personálom. Všetky otázky týkajúce sa vášho zdravia, zvlášť pred začatím novej liečby, diety, fitness programu alebo akéhokoľvek ďalšieho zdravotného problému, by ste mali vždy konzultovať s vašim ošetrujúcim lekárom.