Menu

Diabetes Care

Diabetes mellitus (DM)

Diabetes (cukrovka) je chronické ochorenie metabolizmu cukrov, spôsobené poruchou tvorby inzulínu v slinivke brušnej. Prejavuje sa zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Glukóza je hlavným zdrojom energie pre organizmus.

DiabetesPo prijatí potravy sa glukóza dostáva do krvného obehu, kde je bunkami využívaná na ich rast a ako zdroj energie. Na tento prenos je nevyhnutná prítomnosť inzulínu, hormónu, ktorý sa tvorí v slinivke brušnej.

Počas jedla produkuje slinivka brušná dostatočné množstvo inzulínu, ktoré je potrebné na prenos glukózy z krvi do buniek. U diabetikov slinivka brušná vytvára málo alebo vôbec žiadny inzulín alebo bunky nereagujú adekvátne na dodávaný inzulín. Dochádza ku hromadeniu glukózy v krvi, je prítomná aj v moči a močom sa aj vylučuje. Takto dochádza k strate najdôležitejšieho zdroja energie pre bunky, napriek tomu, že v krvi je glukózy dostatok.

Viac informácií o jednotlivých typoch:

Zdroj: Informácie publikované National Institute of Diabetes and Digestive Kidney Diseases


Dôležité upozornenie: Poskytnuté informácie sú určené pre všeobecný prehľad a neslúžia ako náhrada za lekársku diagnózu alebo liečbu odborným personálom. Všetky otázky týkajúce sa vášho zdravia, zvlášť pred začatím novej liečby, diety, fitness programu alebo akéhokoľvek ďalšieho zdravotného problému, by ste mali vždy konzultovať s vašim ošetrujúcim lekárom.